Festivalul judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“ • Ediţia XXV, faza finală, 9 iunie 2017, Gheorghe Doja

Posted by on 12 iunie 2017

Festivalul judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“ organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi-a încheiat vineri, 9 iunie 2017, cea de-a XXV-a ediţie, printr-un spectacol-concurs desfăşurat în localitatea Gheorghe Doja.

Au participat interpreţi şi formaţii artistice din localităţile Albeşti, Andrășești, Borduşani. Bucu, Căzănești, Cocora, Coșereni, Făcăeni, Gheorghe Doja, Giurgeni, Gura Ialomiței, Jilavele, Luciu, Munteni Buzău, Reviga, Săveni, Slobozia, Sudiți, Vlădeni, Țăndărei.

Juriul care a apreciat evoluţia concurenţilor a fost format din: Pr. Prof. Cătălin Stanciu (manager – Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa), dr. Cristian Obrejan (dirijor – ansamblul „Doina Bărăganului“ al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa), Clementina Tudor (manager – Centrul Cultural UNESCO „Ionel Perlea“ Ialomița), Virgil Iaru (profesor Liceul de Arte „Ionel Perlea“ Slobozia), Ion Horujenco (maestru coregraf al ansamblului folcloric profesionist „Doina Covurluiului“ al Centrului Cultural „Dunărea de Jos“ din Galați), Nelu Polizu (profesor Palatul Copiilor Slobozia).

Jurizarea s-a făcut pe cele cinci secţiuni ale festivalului: solişti vocali, secţiune instrumentală, grupuri vocale, dansuri populare, grupuri folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice, acordându-se următoarele premii:

Secţiunea solişti vocali:

Categoria de vârstă: 8 – 11 ani
Premiul I: Firat Melisa (Făcăeni)
Premiul al II-lea: Răileanu Raluca (Bucu)
Premiul al III-lea: Bălașa Bianca (Țăndărei)
Mențiune: Toma Ana Maria (Andrășești)

Categoria de vârstă: 12– 15 ani
Premiul I: Dumitrașcu Nicole (Slobozia)
Premiul al II-lea: Simoiu Elena (Slobozia)
Premiul al III-lea: Gheorghiță Iuliana (Slobozia)

Categoria de vârstă: 16– 35 ani
Premiul I: Anciu Anca (Slobozia)
Premiul al II-lea: Nenciu Mirela (Reviga)
Premiul al III-lea: Vișan Cristina (Sudiți)

Secţiunea instrumentală:
Premiul I: Grupul instrumental de mandoline copii (Giurgeni)
Premiul al II-lea: Paraschiv Daniel (acordeon) (Reviga)
Premiul al III-lea: Grup instrumental copii (fluiere) (Albești)
Mențiune: Tudoran Gheorghe (fluier, ocarină, caval) (Reviga)
Mențiune: Taraf (Reviga)

Secţiunea grupuri vocale:
Premiul I: Grup vocal folcloric feminin „Muntencuțele“ (Munteni Buzău)
Premiul al II-lea: Grup vocal folcloric feminin (Bordușani)
Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc „Valurile Dunării“ (Giurgeni)

Secţiunea dansuri populare:

Categoria dansuri populare copii:
Premiul I: Formaţia de dansuri populare mixte „Mugurii Bărăganului“ (Sudiți)
Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte „Grâușorul“ (Luciu)
Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare mixte „Colinda Junior“ (Jilavele)

Categoria dansuri populare adulți:
Premiul I: Formaţia de dansuri populare mixte (Coșereni)
Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Gheorghe Doja)
Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Vlădeni)

Secţiunea grupuri folclorice tradiţionale:
Premiul I: Ansamblul folcloric „Mugurelul“ (Reviga)
Premiul al II-lea: Ansamblul folcloric „Drăgaica“ (Căzănești)

Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat formației de dansuri populare mixte „Cununa Bărăganului“ din Săveni.

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol oferit de solistul Ionuț Cocoș (câştigătorul ediţiei XXIV), Nicoleta Rădinciuc Vlad, orchestra „Doina Bărăganului” a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina“ a Protopopiatului Slobozia.

Comments are closed.

internet connection speed test