Festivalul judetean de folclor „Zarzarica, zarzarea“ / Editia 2015

Premii:

Secţiunea solişti vocali:

Premiul I: Ionuţ Cocoş (Vlădeni)

Premiul al II-lea: Maria Preda (Balaciu)

Premiul al III-lea: Mihaela Ghica (Slobozia)

Secţiunea solişti vocali – copii:

Premiul I: Daniela Bazac (Slobozia)

Premiul al II-lea: Nicole Dumitraşcu (Slobozia)

Premiul al III-lea: Alina Nădrag (Slobozia)

Menţiune – Cristina Frăţilă (Slobozia)

Menţiune – Elena Alexandra Simoiu (Slobozia)

Secţiunea instrumentală:

Premiul I: Gheorghe Tudoran (fluier, caval, ocarină) (Reviga)

Premiul al II-lea: Petre Zamfir (acordeon) (Făcăeni)

Premiul al III-lea: Grupul instrumental de mandoline (Giurgeni)

Secţiunea grupuri vocale:

Premiul I: Grup vocal folcloric feminin (Munteni Buzău)

Premiul al II-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Mihail Kogălniceanu)

Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric feminin (Borduşani)

Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Giurgeni)

Secţiunea dansuri populare:

Premiul I: Formaţia de dansuri populare (Făcăeni)

Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare (Vlădeni)

Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare (Căzăneşti)

Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare (Coşereni)

Premiul special pentru debut: Formaţia de dansuri populare (Săveni)

Secţiunea grupuri  folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice:

Premiul I:  Ansamblul folcloric „Valurile Dunării“ (Giurgeni)

Premiul al II-lea: Grupul folcloric tradiţional Borduşani

Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat ansamblului folcloric „Mugurelul“ (Reviga).

Juriul a decis şi acordarea următoarelor premii speciale:

Premiul special: Grupului vocal şi formaţiei de dansuri populare copii (Săveni)

Premiul special: Grupului vocal şi formaţiei de dansuri populare copii (Jilavele)

Premiul special: Grupului vocal copii (Gura Ialomiţei)

Premiul special: Formaţiei de dansuri populare copii (Mihail Kogălniceanu)

Premiul special: Grupului instrumental de mandoline copii (Giurgeni)

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol oferit de ansamblul folcloric „Doruleţ“ din Făcăeni (câştigătorul ediţiei XXII), orchestra „Doina Bărăganului” a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi soliştii Adrian Măcianu şi Nicoleta Rădinciuc Vlad.

 


internet connection speed test